Родзинка міста. Які таємниці приховують чернівецькі дворики

«Шпальта» запрошує на фотоекскурсію атмосферними місцями Чернівців.

See Life

Чернівці відомі в Україні та за її межами своєю архітектурою, культурою та колоритними фестивалями. Але, окрім цього, усіх туристів вражають дивовижні дворики, що є серцем міста. Кожен дворик в історичній частині прихований, щоб побачити його – потрібно стати дослідником і заходити у арки, під’їзди, проходи між будинками. Важко уявити, скільки таємниць ховають у собі такі місця. Ковані брами, вітражі, фрески на стелях, фігурні сходи, дерев’яні балкончики. Дворики живуть своїм окремим життям, яке відмінне від життя гомінких центральних вулиць. У них завжди затишно і незвично. Лише трішки бажання — і їхні таємниці відкриються шукачам пригод. Якщо коротко, то дворики є родзинкою міста.

Вулиця Ольги Кобилянської є однією з найдовших  пішохідних вулиць України – її протяжність становить 737 метрів. Уздовж усієї вулиці викладено бордюри з назвою міста Чернівці на семи мовах. Перша назва – Herrengasse, у перекладі Панська вулиця. Забудова вулиціі Ольги Кобилянської почалася ще у XVIII столітті, тому саме на цій вулиці найбільша кількість двориків. 

Решта двориків приховані по всьому місту, зокрема, на вулицях Лисенка, Руській, Університетській, Заньковецької, Горького, Українській, Лесі Українки, Шевченка, Богуна та інших.

1. Вулиця Кобилянської, 4

Нещодавно дворик перетворився на прикрасу міста, куди приходять подивитись і  сфоторафуватися чернівчани та туристи. Власниця ресторану облаштувала двір так, що над ним звисають відкриті парасольки, які захищають відвідувачів від дощу та сонця, а також створюють цікаву атмосферу і гру кольорів. Також двір розфарбовано у стилі вишиванки з орнаментами.

2. Вулиця Кобилянської, 7

Як і в більшості двориків міста тут можна побачити і дерев’яні балкончики, і білизну. Будинок рожевого кольору спочатку дивує, але цим і вирізняється серед інших. Під’їзд теж в одній гамі із будинком, а на стіні – барельєфна фігура жінки.  

3. Вулиця Кобилянської, 20

Жителі будинку облаштували трояндовий дворик. Перший кущ тут висадив місцевий пенсіонер ще 15 років тому. Тепер старовинний двір прикрашають понад двадцять видів рослин.

Про цей двір розповідали у всеукраїнських новинах. Для любителів квітів тут є можливість просто помилуватися їхнім різноманіттям.

4. Вулиця Кобилянської, 22

Будинок належав родині крайового президента Буковини принца Конрада фон Гогенлое Шіллінгсфюрста, котрий обіймав цю посаду з початку ХХ століття і до розвалу Австро-Угорської імперії. Двір будинку розташований за аркою з кованими воротами, прикрашеною з обох боків вуличними ліхтариками. Господар облаштував свій двір з кам’яною криницею, клумбами, годинниковою вежею та дерев’яними галереями. Криниця вже не працює, але збереглася у первісному вигляді та є прикрасою двору. Подвір’я відновили у 2008 році, до 600-річчя Чернівців. Колись овальне віконце над аркою прикрашали кольорові вітражі, які були знищені за радянських часів.

5. Вулиця Кобилянської, 23

У цього дворика є таємниця. Пройшовши до кінця, і, повернувши праворуч, можна знайти дитячу гойдалку. Тож прогулюючись вулицею з дитиною, можна трішки відпочити, а Ваша дитина буде мати чим розважитись якийсь час. Для любителів фото, у дворику дуже гарно, є стежки, квіти, газон та акуратно висаджені кущі.

6. Вулиця Кобилянської, 47

Перша згадка про будинок датується 1942 роком. У той час у будинку розміщувався Буковинський сільськогосподарський банк. Сьогодні тут функціонує обласна універсальна бібліотека імені Михайла Івасюка. У дворику працює тенісна школа і майданчик. Тут можна відпочити у затишному кафе, яке сховане від людей.

7. Вулиця Кобилянської, 53

Дворик Німецького народного дому, який збудовано у 1910 році у стилі  південнонімецької класичної готики початку ХХ століття. Двір витримано у тому ж стилі, він нагадує будиночок для полювання. Балкончик – з темного дерева, а навпроти арки відразу привертає погляд голова оленя на стіні.

8. Вулиця Кохановського, 12

Вулиця названа на честь чернівецького бургомістра Антона Кохановського, який, перебуваючи на цій посаді 28 років, вклав багато сил для розвитку міста. Під’їзд будинку зазвичай замкнений, але якщо Вам пощастить потрапити у середину, відкриється чудовий вид. Під’їзд вимощений старою австрійською плиткою, а у дворику встановлена кована альтанка-Міква. Любителі фотографій втілюють тут свої фото-фантазії, хоча місцеві жителі не полюбляють відвідувачів, бо шукачів пригод завжди багато.

9. Вулиця Шептицького, 23

Processed with VSCO with a6 preset

Будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення. Дворик поєднує людей різного віку та інтересів. Тут розміщується Управління фізичної культури та спорту, обласний бібліотечний колектор, Федерація рукопашного бою, а у підвалі цього ж будинку вже тривалий час працює булочна «У дяді Вані». Саме тому місцеві жителі називають цей дворик «смачним».  Колись тут була приватна поліграфія.

10. Вулиця Шептицького, 25

Дворик Управління Державної міграційної служби у Чернівецькій області.

11. Вулиця Руська, 23

Широка арка будинку свідчить про те, що колись у дворику були конюшні, де мешканці утримували коней. Старовинні балкони, дерев’яні віконні рами та білизна – відразу хочеться зробити декілька фото. Тут легко можна зануритись минуле й відчути цей дух.

12. Вулиця Руська, 29

13. Дворик ратуші, Центральна площа, вхід з вулиці Франка

19 квітня 1843 року заклали перший камінь у будівництво ратуші. Завершили 1848 року, саме тоді й відкрив свої ворота цей чудовий дворик. Як і колись, він виконує функцію місця для зустрічей, роботи та відпочинку. У дворику ратуші є колодязь, який наразі лише декорація. Його глибина становить близько п’ять метрів. Також є фонтан, який часто вмикають, коли проходять різні заходи чи фестивалі.

14. Двір ЗОШ № 1, вулиця Емінеску, 1

Історія цього навчального закладу почалася ще у 1808 році, коли ухвалили рішення про відкриття Першої державної гімназії у Чернівцях. Пізніше – у 1814-1824 роках для неї було побудоване окреме приміщення. В її стінах навчалися такі діячі культури, як румунський поет Міхай Емінеску, перший дослідник історії Буковини професор Раймонд-Фрідріх Кайндль та історик Аркадій Жуковський.

Саме у дворику цієї школи у 2010 році встановили скульптуру Лева – подарунок від Львова. «Місто сонячних дощів» – саме таку назву має цей лев. 

15. Дворик комплексу «Кнаус», вхід є з двох вулиць – Головної та Поштової.

16. Вулиця Головна, 20

Однією з перших кам’яних споруд нашого міста є Костел Воздвиження Всечесного Хреста, який будували у 1786-1814 роках. Його двері завжди відчинені для прихожан. Дворик костелу облаштований після його побудови, але потрапити у нього складно. Все ж якщо вам вдасться це зробити, то побачите статую мудрого монаха, котрий читає книгу.

17. Вулиця Українська, 22

Нині тут редакція газети «Буковина». Атмосфера у дворику спокійна, наче в очікуванні нового виходу газети. Вони друкувалися повільно, тому і час у цьому місці зупиняється. Віконечка маленькі, з кованими візерунками та зеленню, широкий балкон на другому поверсі і сходи у дворику. Сюди часто приходить мешканці сусідніх будинків.  

18. Вулиця Доброго, 13

Дворик майже у центрі міста, але тут тихо й немає метушні і галасу. Він дуже маленький, завдяки цьому тут можна подумати і розслабитись. У дворику є високе дерево, під яким можна присісти на лавицю і сховатися від світу.

19. Вулиця Горького, 17 

Щоб зануритись і побачити двір з середини, можна зайти через парадний вхід, але часто він зачинений на кодовий замок. Тому можна обійти і потрапити через вулицю Трояндову.

20. Вулиця Лисенка, 2-4

21. Вулиця Українська, 55

 

Антоніна Вишневська

Фото авторки

 

 

Залишити відгук

Залишити відгук

Коментарі

 1. See Life
  Листопад 17, 2018 о 20:35

  Вкажіть, будь ласка, авторство головного фото!

  • Аннин Іванна
   Листопад 18, 2018 о 20:28

   вказали)