За біометричним паспортом через онлайн-чергу. Як швидко оформити документ

Подорожі до ЄС без зайвого клопоту. У червні виповнюється рік, відколи безвізовий режим між Євросоюзом та Україною набув чинності.

Скільки чернівчан за цей час оформили біометричні паспорти, як працює онлайн-черга та з якими незручностями стикаються люди, ми з’ясовували у головного спеціаліста зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Управління ДМС у Чернівецькій області Марини Мартинюк.

Як проходить процедура оформлення та видачі біометричного паспорта?

Оформити біометричний паспорт можна в Управлінні ДМС у Чернівецькій області, що на вулиці Шептицького, 25 та у Чернівецькому міському відділі за адресою: вулиця Руська, 248-М. Там, окрім електронної черги, встановлені також спеціальні термінали, де люди можуть самостійно зареєструватися. Якщо ж система є для них незрозумілою, їм допомагає спеціаліст.  

Електронна черга працює таким чином: коли людина реєструється на сайті, сервіс пропонує дату (два тижні наперед), коли можна прийти до Управління ДМС для оформлення паспорта. Наприклад, якщо Ви зареєструєтеся 16 травня, то система запропонує Вам місце на 30 травня. Відтак на мобільний надходить смс-повідомлення, де чітко зазначена дата, година та хвилина, о котрій потрібно бути під кабінетом уже з повним пакетом документів. Відвідувач має свій номер у черзі, а автоматична система запрошує його до фахівців для оформлення послуги. На кожного відвідувача відведено близько 15-20 хвилин часу. Загалом за день фахівці обслуговують трохи більше 50 людей.

Що робити, якщо людина, зареєстрована у електронній черзі, спізнилася?

Якщо ж заявник спізнюється, його черга автоматично скасовується. Але, окрім електронної черги, в Управлінні ДМС та у міському відділі щодня через термінали видають певну кількість талончиків для прийому людей, котрим зручніше чекати у «живій черзі». Такі талони діють тільки один день, тобто «сьогодні на сьогодні». Кількість таких талонів незначна: десь 5-6 на день. Щоправда, тоді людям, які зареєструвалися таким чином, доводиться сидіти та чекати черги, адже приймають насамперед тих, зареєструвався через електронну чергу.

Електронна черга працює уже й у районах Чернівецької області?

У квітні електронну чергу запровадили у всіх районах Чернівецької області. Та поки що буковинці користуються нею не так активно, як чернівчани. Жителям районів звичніше реєструватися за старою системою, тобто займати «живу чергу». Надалі буковинці зрозуміють, наскільки електронна система спрощує роботу та якою зручною вона є, адже не потрібно годинами чекати у черзі, варто лише прийти у чітко зазначений час.

У районах на електронну чергу реєструються і вдень, і вночі, вона не є такою перезавантаженою, як у великих містах. Тоді як у Чернівцях доступ до вільних місць з’являється лише після 12 години ночі, коли сервіс перевантажується.

Які документи потрібні для оформлення біометричного паспорта?

Аби оформити послугу, необхідно прийти з такими документами: паспортом громадянина України, довідкою з податкової з кодом платника податків (т.зв. ідентифікаційний код), раніше оформленим закордонним паспортом (за наявності) та квитанцією про оплату. Оплатити послугу можна у будь-якій банківській установі. На сайті ДМС України працює електронний сервіс «Платіжні реквізити», де можна отримати усю інформацію про оплату.

Важливо пам’ятати, що на момент оформлення послуги обов’язково необхідно мати з собою квитанцію про оплату. Водночас, в Управлінні є банківський термінал, де також можна здійснити оплату, а працівник банку може допомогти здійснити транзакцію.

Як проходить процес оформлення закордонного паспорта для дитини?

Для дітей передбачена така ж процедура й вартість послуги, як і для дорослих. Потрібно надати такі документи: свідоцтво про народження, паспорт того із батьків, хто подає заяву та оплачує цю послугу, і фото дитини розміром 10 на 15. Якщо дитині ще не виповнилося 12 років, її присутність не є обов’язковою, достатньо тільки заяви батьків. Коли 12 вже виповнилось, присутність є обов’язковою, бо під час оформлення документів відбувається процедура верифікації (підтвердження) особи. А з 14 років обов’язковою для отримання біометричного паспорта є наявність українського паспорта.

Чому документа чекають більше встановленого терміну?

У червні минулого року, коли запровадили безвізовий режим, люди масово почали звертатися до підрозділів ДМС для виготовлення біометричних паспортів. За статистикою ДМС України, у 2016 році закордонні паспорти оформили 2, 5 мільйони українців. А у безвізовому 2017-му – вже понад чотири мільйони, тоді як реально скористалися безвізом торік лише 335 тисяч людей.

За нашими спостереженнями, багато людей роблять паспорт не тому, що їм терміново треба кудись їхати, а просто, аби був документ. Тож ажіотаж є дещо штучним. Але ми зобов’язані приймати усіх людей.

На етапі прийому документів ми своє завдання виконуємо вчасно, справа дещо затягується на етапі друку паспортів. Адже ті виробничі потужності, які є в єдиному на всю Україну підприємстві «Поліграфічний комбінат «Україна»», були розраховані на певну кількість паспортів. Зрозуміло, що їх  неможливо було в один момент збільшити та розширити, тому й виник такий величезний «затор». Та від початку року на підприємстві встановили додаткову лінію персоналізації, що дозволило вдвічі збільшити виробничі потужності. Але ми досі наздоганяємо план і ще не вийшли на передбачені законодавством терміни.

Терміновий паспорт за нормами друкують за 7 робочих днів (9-10 календарних). Зараз же через ажіотаж його друкують трохи більше, ніж за два тижні. А нетермінові, які мають друкувати за 20 робочих днів (по факту за місяць), друкують понад 3 місяці. Є відставання, і враховуючи те, що ми входимо у літній сезон, навряд чи далі буде легше.

Скільки паспортів видали від початку дії безвізового режиму?

Загалом від моменту запровадження біометричних закордонних паспортів – з січня 2015 року по середину травня 2018 року буковинці оформили трохи більше 236 тисяч документів з безконтактним електронним носієм. А лише за рік дії безвізу: від 1 червня 2017 року до середини травня 2018 року – близько 162 тисяч паспортів, тобто –  більшу частину. Це дуже яскрава ілюстрація того, наскільки збільшився потік людей та, відповідно, кількість оформлених паспортів.

Чи може людина користуватися старим паспортом, доки не виготовлять біометричний?

Може. Згідно із законом, дозволено мати одразу два закордонних паспорти. Якщо чинна віза у раніше оформленому паспорті, його власник може сміливо вирушати у подорож за кордон. Такий паспорт дійсний впродовж 10 років і ніхто не має права заборонити ним користуватися.

Яка головна перевага біометричного паспорта?

Такий документ має високий ступінь захисту, тож його неможливо підробити. Паспорт нагадує книжечку й зовні наче нічим не відрізняється від звичного закордонного паспорта, але насправді там міститься безконтактний електронний носій – чіп, де занесена уся цифрова інформація про власника. Та найважливіша його перевага в тому, що він дозволяє безперешкодно мандрувати країнами єврозони без необхідності оформлення візи, а отже, зайвих витрат коштів та часу. 

Іванна Аннин

Фото: Ярослава Дерев’янко

 

 

Залишити відгук

Залишити відгук