Мерське питання. Чому Олексія Каспрука хочуть позбавити повноважень міського голови

Зняття з посади мера – частина політичної боротьби чи демократичний механізм?

Фото molbuk.ua

27 квітня 2018 року секретар Чернівецької міської ради Василь Продан зареєстрував проект рішення «Про дострокове припинення повноважень Чернівецького міського голови О. П. Каспрука». Відповідно, розгляд документа внесли до порядку денного сесії міськради, запланованої на 31 травня (проте нині стало відомо, що це питання розглядатимуть пізніше). «Шпальта» зібрала думки й аргументи з цього приводу обох сторін, а також незалежних експертів.

Ініціатор зняття мера з посади Василь Продан акцентує на тому, що під час керівництва Олексія Каспрука Чернівці за різними рейтингами стали одним з найменш комфортних для життя міст України.

«За останні два роки я не пам’ятаю жодної дороги, хоча б у центрі, яка була б капітально відремонтована. Торік до міського бюджету надійшли 57 мільйонів гривень транспортного збору з оплати палива. Депутатський корпус у тому ж 2017 році виділив на капремонт доріг 51 мільйон. А Департамент ЖКГ звітує, що за десять місяців використали лише 11 мільйонів гривень. Своєю чергою, цьогоріч ми виділили вже 84 мільйони гривень на капітальний ремонт доріг. Обіцяли, що у квітні запрацює асфальтний завод і почнуться роботи. Уже майже червень, а того асфальту щось не видно. Це все сфера повноважень міського голови, який призначає директора департаменту.

Таких питань по місту дуже багато. Будівництво дитячого садка у Ленківцях мали завершити у 2016 році, а об’єкт досі не здали в експлуатацію. А з громадським транспортом що робиться? Міський голова півтора роки вмовляє нас підняти вартість проїзду в маршрутках, сам голосує за тариф 5 гривень, дає доручення Кушнірику підготувати відповідний проект рішення, а через тиждень виступає із заявами, що тариф має бути в розмірі чотирьох гривень, а всі решта, за його словами, погані, бо хочуть підняти до п’яти», – сказав у коментарі «Шпальті» Василь Продан

Також, за словами секретаря, під час каденції Олексія Каспрука було чимало корупційних скандалів, пов’язаних з чиновниками структурних підрозділів міськради.

«Дострокове припинення повноважень міського голови – абсолютно нормальна демократична процедура, Олексія Павловича ж не царем вибирали, а обирали, щоб він роботу робив. А стосовно того, що за нього голосували тисячі чернівчан, так за Януковича голосували мільйони українців, але це не означає, що ми мали його терпіти ще півтора року. Просто закону про імпічмент немає, тому зняти його в мирний спосіб було неможливо. А в ситуації з міськими головами процедура дострокового припинення повноважень передбачена законодавством», – зазначив Василь Продан.

Своєю чергою, міський голова Олексій Каспрук стверджує, що підстав для припинення його повноважень немає, а жоден з аргументів Василя Продана під дію закону «Про місцеве самоврядування в Україні» не підпадає.

«Деякі депутати не платять до міського бюджету за землю і хочуть загарбати ще більше землі, міський голова їм не дає це зробити, заважає, тому треба його забрати. Інших причин дострокового припинення моїх повноважень міського голови немає.

Чому саме зараз порушили це питання? По-перше, спливає каденція і деяким депутатам за цей час свої «шкурні» земельні питання треба вирішити. По-друге, зараз достатньо великий об’єм напрацювань, ми починаємо ремонтувати школи, садочки, дороги, купуємо нові тролейбуси, і коли проведена значна частина роботи, вони хочуть позбавити міського голову повноважень і завершувати ці об’єкти, скориставшись плодами праці і приписавши всі заслуги собі.

Я вирішив закликати містян прийти на сесію, тому що депутати не чують голос громади, вони не чують чернівчан, які хочуть, щоб у місті був нормальний комунальний транспорт, депутати провалюють ці рішення. Якщо мої повноваження таки припинять, то буду подавати до суду. Це нормальна практика, мій колега з Миколаєва за рішенням суду вже повернувся на робоче місце», – прокоментував ситуацію «Шпальті» Олексій Каспрук.

Думка експертів:

Кращий вихід із політичної кризи – перевибори міської ради і голови. Але для цього потрібні підстави

Олексій Колесніков,
політолог

Виражений конфлікт між депутатським корпусом і міським головою триває ледве не з першого дня їхнього обрання на місцевих виборах 2015 року. Те, що відбувається наразі, це ніщо інше, як засіб і прояв політичної боротьби. Дострокове припинення повноважень міського голови перш за все вигідне секретарю і тим політичним силам, які його підтримують. Бо саме секретар міської ради виконуватиме обов’язки мера.

Те, що питання про дострокове припинення повноважень мера відкладається, може свідчити, що необхідних голосів в раді немає (для ухвалення цього рішення потрібні 2/3 голосів депутатів). Такого результату можна досягти шляхом домовленостей між певними політичними силами.

Чи законний такий метод? Не можна сказати, що це незаконний шлях, тут радше питання в якості самого законодавства. А воно сьогодні дозволяє раді достроково припинити повноваження голови, у випадку, якщо мер порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Але водночас закон не говорить, що, наприклад, факт порушення законодавства має бути встановлений судом. Бо навряд чи депутати можуть бути мірилом законності діяльності міського голови. Це прогалина у законодавстві, якою можна користуватися.

На загал, протистояння у міській раді певною мірою заблокувало ухвалення рішень і розвиток громади. Але чи такий спосіб вирішення конфлікту правильний, не можна стверджувати однозначно. Наразі у міській раді проблема в депутатському корпусі, який не ухвалює багато важливих для громади рішень; з іншого боку, голова теж демонструє небажання йти на поступки. Кращий і більш цивілізований варіант виходу з цієї кризи – одночасні перевибори і міської ради, і міського голови. Але для такого рішення потрібні юридичні підстави, які прописані в законодавстві.

Інший сценарій – рішення про зняття міського голови таки ухвалять депутати, які, до слова, не обрані більшістю містян, а тому не можуть претендувати на представництво всієї громади. Хоча, щиро кажучи, і мера обрали не більшістю, бо на останніх виборах була вкрай низька явка. Потенційно таке питання могло би бути винесене на місцевий референдум, але провести його неможливо через відсутність в Україні відповідного законодавства.

Таким чином, ситуація у раді складна і потребує вирішення, але навряд чи дострокове припинення повноважень міського голови зможе її принципово змінити. Навпаки, політичне протистояння може ще більше загостритися, і міська владна еліта остаточно погрузне в політичних чварах, замість того, аби вирішувати нагальні проблеми громади. До того ж, після відставки міського голови мають бути призначені позачергові вибори, на яких в чинного мера досить непогані шанси. І якщо він їх виграє, то при нинішньому складі ради ситуація зайде в глухий кут.

 

У раді стартувала підготовка до виборів

Павло Катеринчук,
кандидат політичних наук

 

Розгляд питання дострокового припинення повноважень міського голови – це фактично старт підготовки до виборів. Я не слідкую за подіями у міській раді, але з позиції чернівчанина скажу, що наразі всі політичні сили зацікавлені, щоб мобілізувати електорат. Під приводом зміни міської влади, декотрі з них хочуть отримати доступ до керування міста.

Постійне нагнітання ситуації, зокрема, в інформаційному полі, протистояння між секретарем та мером нагадує повторення сценарію із колишнім міським головою Миколою Федоруком. Я не захищаю Олексія Каспрука чи інші політичні сили, але мені не подобається цей сценарій. Вважаю, якщо мера обрала громада, то вона повинна висловити йому свою недовіру або на чергових виборах, або у інший спосіб. Але я не бачив масових протестів містян, не бачив активної діяльності громадських організацій, тільки політика.

Якщо є сили, які вважають, що Чернівці занепадають, у місті не ремонтують дороги, застаріла система ЖКГ, то їм необхідно залучати громаду, яка має вплив на мера. Є цілком законні важелі впливу на владу, а переворот не на користь місту.

Конфігурація того, що насправді відбувається у чернівецькому політикумі і хто за цим стоїть,  кому це вигідно, настільки складна, що важко зрозуміти, хто від цього більше виграє. Усе виглядає так, начебто усім вигідне дострокове припинення повноважень мера, задля змін.

Як чернівчанин маю багато запитань щодо роботи у місті. Але абстрагуючись від політики, усі ці питання можна вирішувати у іншій площині. Наразі це ніщо інше, як внутрішні підкилимні чвари під гарними лозунгами і статусами. Мовляв, є мер, який нічого не робить і доблесна опозиція, яка миттєво вирішить усі питання у разі отримання влади. Нинішня опозиція уже отримала владу після усунення від влади Федорука, але особливого покращення у місті я не відчув, і припускаю, що і нині чекати кардинальних змін не варто.

За стіною популізму депутати на якомусь етапі втрачають відчуття реальності, і настільки входять в азарт, що забувають, навіщо їх обрала громада, і що насправді вони мають робити. Є законні методи впливу на роботу мера. Вважаю, що ігри зі змінами голів – не вихід із ситуації.

 

Іван Сірецький, Ольга Максимюк

 

 

Залишити відгук

Залишити відгук